Kiadó: Chi Recordings
Megjelenés ideje: 2005
Műfaj: színtiszta psychedelia
Kulcsszavak: agyműtét - szó szerint
Szerintem: zene: 10/10, film: 10/5
A zenei aláfestés anyaga:
1. Tigrics: Everbeener
2. Naga: Niss
3. Amb: Urchin
4. Ashtring: Agombaesakobold
5. Naga: Town Down
6. Fine Cut Bodies vs. Fink: Route
7. Naga: Styx
8. Naga: Kendő
9. Naga: Nobogadjamin Hotep
Karinthy Frigyest (1887-1938), a valaha élt egyik legnagyobb magyar írót 1936. május 5-én operálták meg Stockholmban agydaganattal. A műtét sikeres volt, az író pedig elhatározta, hogy megírja saját műtétjének történetét (Karinthy szinte az operáció végéig ébren volt). Az ötlet, miszerint az ember saját agyműtétét tárja az olvasók elé, egyszerre zseniális, újszerű, bizarr és bizonyos értelemben humoros is, Karinthy ugyanis időnként már-már detektívtörténetként bánik saját betegségével, annak okait elemzi, kutatja. Hihetetlen! Talán mondanom sem kell, a könyv egész egyszerűen fantasztikus!
1970-ben elkészült a film is Latinovitscsal a főszerepben, melynek zsenialitását én már erősen megkérdőjelezném.
Aztán jópár évvel később néhány a Tilosban rendszeresen pakolgató lemezlovas felkérést kapott, hogy készítsenek szabad értelmezésű remixeket különféle archív felvételekből. Így került a képbe a Latinovits előadásábában készült hangoskönyv.
Beszéljünk előbb a zenei anyagról, melyet Magyarország elsőszámú psy-DJ-je, Naga jegyez. Nem hagyományos DJ Mixről beszélünk, a szett ugyanis tele van különféle vágási trükkökkel, és hát ugye ott van Latinovits narrációja, mely végigkíséri az 55 percet. A zene maga a nagybetűs Psychedelia, olyan leírhatatlan mértékű agymosás és lélekbúvárkodás, hogy az ember már-már átélheti Karinthy műtétét. Néhol kellemesen lüktető (Route), olykor pedig félelmetesen mély (Styx), de az elsőtől az utolsó percig kimondhatatlanul hallucinogén. A zenei anyag tehát páratlan, kifogásolhatatlan.
Ugyanez sajnos közel sem mondható el a filmről... Tekintve, hogy olyan művészek készítették, akik többnyire vagy csak partik látványáért felelősek, sajnos jelen film is sokszor túlontúl partis. Technikát és kivitelezést illetően nincs kifogásolnivalóm, a koncepció viszont... koncepció az bizony nincs. Bár a lemez (sovány) extrái között Szauder és társai lelkendeznek, hogy próbálták a modern technika és a késő harmincas évek hangulatát ötvözni, az egyveleg mégis erősen el van tolva az előbbi irányába. Hatásos képekkel, effektekkel persze találkozhatunk. Néha. De ez kevés. Míg a zenei mix kiválóan idézi a könyv és az agyműtét hangulatát, addig a képi anyag aligha törekszik erre. Egy olyan utánozhatatlan műhöz, mint az Utazás a koponyám körül egy elég átgondolatlan film készült, mely simán megállná a helyét bármelyik partin - de nem egy harmincas éveket idéző flashben.
A zenei anyag ingyenesen letölthető ITT. A mix OGG Vorbisszal van kódolva, melyet Foobar2000-rel könnyedén konvertálhatsz mp3-ba.
A film elérhetőségei ITT.